talvine_riietus-stihl

Kuidas riietuda talvisteks töödeks

09.01.17 

Külmad käes: kuidas riietuda talviseks välitööks?

Talvel õues töötamisel on õige tööriietus ainuke asi, mis hoiab sind soojas. Oluline on riietuda kihiti ning mitte väga kokkupakitult, kergelt lõdvad riidekihid hoiavad soojust lihtsamini ning võimaldavad riietust lisada või vähendada vastavalt tegevusele kogu päeva jooksul. Vähese aktiivsusega tööülesanded põhjustavad keha liigset jahtumist, seega on oluline kanda piisaval hulgal riidekihte, mis sind soojas hoiaksid. Samas kui higistate ohtralt, võib olla, et pingutate liiga tugevalt. Ärge unustage piisavalt vedelikke tarbida, et keha vedelikukaotust kompenseerida! Kui töökoormus väheneb olulisel määral ärge unustage koheselt riidekihte lisada. Kasutatav riietus peaks olema tehtud materjalist, mis suudab soojust hoida ka märjana. Sellised materjalid on näiteks vill, polüestrist fliis ja polüpropüleen, mida kasutatakse kvaliteetsetes sooja pesu riietusesemetes.

NB! Puuvill on üks hullemaid materjale, mida talvisel ajal sooja hoidmiseks kasutada. Kui puuvill saab märjaks vihmast, lumest või higist, hakkab see kehast soojust välja tõmbama. See efekt on eriti hästi tuntav näiteks puuvillaste sokkide, aluspesu või T-särgi kasutamisel  esimese kõige nahalähedasema kihina. Sulematerjal (sulevestid ja –joped) on küll väga hea soojapidavusvõimega, kuid kaotab igasuguse soojapidavuse märjana, seega see talviseks tööks ei sobi.

Riidekihid

Talviseks mugavaks tööks tuleks kihiti riietumist kasutada kõikide kehaosade külma eest kaitsmiseks (püksid, sokid, joped-jakid, kindad ja mütsid). Kõik algab esimesest imavast riidekihist ning sealt edasi juba tugevamate ja paksemate riideesemete juurde.

Imav kiht

See on kiht, mis on vastu sinu keha. Et vältida keha jahtumist higistamisel, tuleb higi kehast eemale juhtima järgmisesse riidekihti. Soovituslik on kasutada sünteetilist sooja pesu ja sokke. STIHL soe pesu on spetsiaalselt väljas töötamiseks disainitud, sellel on õmblusteta ühenduskohad keha kaitseks ning optimaalsed keha temperatuurijuhtimisomadused. Väga hea niiskusimavus ning kiirelt kuivav tänu erinevatele veekindlate ja vettimavate materjalide kasutamisele sise- ja välisküljel. Kasutuselolevad hõbedaioonid takitavad ka erinevate lõhnade tekkimist. NB! Siin on ülioluline MITTE KASUTADA PUUVILLA!
Soojapesu särk                        Soojapesu püksid

STIHL soojapesu särk Dynamic 59.90              STIHL soojapesu püksid Dynamic  49.50

Soojustuskiht

See kiht on oluline esimese kihi poolt ära juhitud niiskuse kuivatamiseks ning samas ka sooja hoidmiseks. Ideaalne on õhuke fliisist või villast sviiter. STIHL Dynamic pehme ja väga elastne mikrofliisjakk on sobilik selleks ülesandeks. 97% polüester- ja 3% elastomeermaterjale tagavad hingavuse ja kiire kuivamise. Samuti võib kasutada STIHL Dynamic särki, mis viib ka niiskuse kiirelt kehast eemale, on hingav ning kiirelt kuivav.
Fliisjakk                          Särk Dynamic

   STIHL fliisjakk Dynamic 78.50                           STIHL särk Dynamic  34.90                


Lisasoojustuskiht

See kiht on eriti oluline, kui tehakse vähese kehalise aktiivsusega tööd. Sobivad paksud fliisid või villased kampsunid, mis hoiavad sooja keha juures.
Advanced x-shell                                Fliisjakk STIHL

 STIHLi jakk Advance X-SHELL 208.90             STIHLi Softshell jakk  85.-


Viimane tuule- ja veekindel kiht

See kiht kaitseb keha erinevate ilmastikutingimuste eest. Hea jakk on hingav ning kuumtihendatud õmbluste ja veekindlate lukkudega. Hea, kui on erinevaid õhutusavasid, mida saab vastavalt vajadusele sulgeda ja avada.

 

x-flex püksid               x-treem jakk                      STIHL Raintec

  • Turvapüksid Advance X-FLEX  256.50
  • Metsatööjakk Advance X-TREEm  344.90   
  • STIHL vihmajakk RAINTEC  124.90

50% meie keha soojusest kaob läbi pea. Nagu keha soojustamisel, tuleb ka pead kaitsta soojuse eraldumise eest. Ehk siis tuleb kindlasti kanda talvemütsi! Torusalli (buffi) võib kasutada mütsi all niiskuse ära juhtimiseks. Samuti kaitseb torusall nägu külmanäpistuse eest. Torusall on kohustuslik pea kaitsmiseks töödel, kus kohustuslik on kasutada kiivrit.

Buff STIHLi torusall 5.- 
Ka käsi tuleb kaitsta külma eest. Kõige efektiivsemad soojad kindad on loomulikult labakindad, kuid kuna nendega on keeruline teha täpsust nõudvaid töid (nagu näiteks saagimine), siis ei ole need eriti efektiivsed. Mõtekas on kanda õhemaid sõrmkindaid labakinnaste all, et täpsemate tööde jaoks labakindad käest ära võtta, kuid et saaks ikkagi tööd teha. Või kasutada talveks mõeldud töökindaid, nagu näiteks STIHL ADVANCE Winter töökindaid.

TalvekindadSTIHLi talvekindad Advance Winter 19.50
Talvetöödeks on kõige efektiivsem kasutada kahte paari sokke. Õhukest polüpropüleen sokipaari ning villast sokipaari nende peal. Nii saab, nagu kehalgi, liigne niiskus nahalt ära imatud ning kehast eemale juhitud, samas soojus jääb kihtide vahele pidama. Jalad on soojas isegi märjana! Jalanõu suurus on samuti oluline, varbal peab jääma mänguruumi, vältida tuleks tihkelt istuvaid saapaid, mis piiravad vere liikumist jalgades. Mõned inimesed eelistavad kasutada ainult ühte paari villaseid ja/või sünteetilisest materjalist sokke ja soojustatud talvesaapaid ning kanda kaasas igaks-juhuks ühte kuiva sokipaari.

STIHLi turvakummikud                                                 STIHLi turvasaapad

STIHLi turvakummikud Economy 72.50               STIHLi turvasaapad Function 141.50
Kui riietuda õigesti, jälgida oma toitumist, hoiduda alkoholist ja liigsest kofeiinist, on talvel ka suure külmaga õues töötamine mõnus ja lihtne. Tuleb jälgida ainult, et ei tekiks alajahtumist või külmanäpistust. Jõudu tööle!

Stihl töö- ja kaitsevarustust saad Aiatähe kauplustest: Aiatäht TALLINN (Tartu mnt. alguses) ja Aiatäht SAKU