hooldus-300x200

Muruniiduki hooldus kevadel – NIPID!

AIA- JA METSATEHNIKA KEVADHOOLDUST teostavad Aiatähe hooldekojad SAKUS ja PEETRIS!

 Kõige lihtsam ja kindlam viis on tehnika kevadine hooldus teha aia- ja metsatehnikaga tegelevas hooldetöökojas. Aiatähe hooldemeister on sel puhul alati abiks. Aga sama töö võib ära teha ka oskaja aiapidaja, jälgides seadme kasutusjuhendit. Siinkohal saad vajalikud vahendid jälle Aiatähest: muruniiduki- ja murutraktori mootoriõli, filter, küünlad, niiduterad jne.

JÄRGNEVALT NÕUANDED JA NÄPUNÄITED KUIDAS JA MILLAL MURUNIIDUKIT  HOOLDADA!:

Millal muruniidukit hooldada?
Üldjuhul vahetavad inimesed muruniiduki õli kevadel, kuid õigem oleks masin hooldada juba sügisel, nii kui niitmishooaeg läbi. Peale niitmisperioodi on masinas olev õli läbi töötanud ning kütusepõlemisjäägid selle happeliseks muutnud. Kui aga sama mootoriõli jätta talveks masinasse seisma, tekitab happeline mootoriõli roostet, mille tulemusena võivad nt kolvirõngad kinni jääda jt. Seega oleks soovitav talveks niidukisse panna puhas mootoriõli, et kevadel mugavalt niidutööga pihta hakata.

Samuti on hea sügisel niidukis olev kütus kütusepaagist ära tarvitada või välja valda. Kütuse kvaliteet seistes halveneb ning võib hiljem tekitada karburaatoris tööhäireid, nt pöörded hakkavad võnkuma jne. Seega alusta uut hooaega puhta õli ja puhta ning mitte pikalt seisnud kütusega. See on sõbralikum lahendus masinale ja kokkuvõttes ka rahakotile.

NB! Uue niiduki ostmisel, tuleb esimene hooldus teha juba viie töötunni järel.
Näiteks 3,5 hobujõulise tavalise bensiinimootori puhul võrdub see aeg 2–2,5 paagitäie bensiiniga. Ilma esimese õigeaegse hoolduse tegemiseta langeb masina vastupidavus, kuna uuel seadmel võivad masinasse olla jäänud väikesed metallipuru osakesed, mis kogunevad seadme sissetöötamisel karteri põhja. Esmane hooldus hõlmab endas: õlivahetust, õhufiltri puhastust ning lõikeorganite kontrolli.

Kuidas muruniidukit hooldada?

Niiduki hooldus algab seadme õigest asendist. Sageli pannakse teadmatusest niiduk hooldustööde tegemiseks külili. NB! Niiduki puhastamiseks Muruniiduki kevadine hooldus, niiduki kevadhooldusning transportimiseks võib niidukit kallutada ainult käepideme suunas, mitte ette ega küljele! Külili asendis valgub õli bensiinipaaki ning see võib põhjustada probleeme niiduki käivitamisel.
Alustades hooldustöid, eemaldage küünlalt küünlajuhe. Õli vahetamiseks on soovitav eelnevalt mootor soojaks ajada – lasta käia nt 30 sek. Viimane vedeldab seisnud õli, nii õli lihtsam niidukist välja saada. Siis keerata ära mootori all olev kork, lasta õli välja eraldi anumasse. Õli eemaldamiseks paagist võib kasutada ka spetsiaalset süstalt. Muruniidukil, mille õlipaagil kaks ava, tuleks alumine väljalaske kork uuesti kinni keerata ja valada masinasse värske õli. Vana õli ei tohi valada kanalisatsiooni ega loodusesse, vaid viia selleks ette nähtud kogumispunkti. Kui muruniiduki õli vahetust lükatakse edasi või jäetakse vahele ning ei jälgita õlivarda nivoo normi taset, hakkab esmalt mootori jõud kaduma  ning hiljem halvemal juhul toimub mootori kokkujooks.

Muruniidukis kasutatava mootoriõli näitajad peavad vastama kasutusjuhendis märgitule. Aia- ja metsatehnika kauplustes müüdavad muruniiduki õlid sobivad selleks igati. Samuti on kasutusjuhendis märgitud ka õlivahetusintervall. Tihedamad niitjad peaks sõltumata hooldusintervallist õli puhtust aeg-ajalt ka hooaja sees kontrollima. Kui õli on muutunud värvuselt tumedaks/mustaks, siis tuleks õli vahetada. Miinimum õlivahetuse intervall on vähemalt kord aastas. Korraga valatakse niidukisse 0,6 l õli, mitte 1 liiter korraga.
Peske läbi õhufilter, milleks sobib hästi tavaline nõudepesuvahend ja soe vesi, seejärel filter kuivatada ja tagasi asetada. Väga määrdunud filter aga vahetage uue vastu. Seadmega tööd alustades kasutage alati värsket kütust, sest seisnud kütuse omadused langevad ning vana kütus võib ummistada karburaatori kanaleid jne. Bensiin ei säilita oma omadusi üle paari kuu, seega masin võib kevadel halvasti käivituda või üldse mitte käima minna. Ärge valage kütusepaaki pilgeni täis, jätke natuke paisumisruumi, nt 4 cm  täitetorust vabaks jätta. Seejärel sulgege tihedalt kütusepaagi kork.

Enne käivitamist tuleb süüteküünal maha keerata, vajadusel puhastada ning juhul, kui see enam ei tööta, vahetada välja. Viimasena vaadake üle niidutera. Tera teritataks 30 kraadise nurga alla  ühelt poolt. Kui tera teritust tehniliselt või oskuste puudumisel ise teha ei saa, siis laske seda teha spetsialistil.

Niitmist alusta puhta seadmega ning pärast niitmist tuleks samuti niiduk ära puhastada. Niidukile jäänud murutükid on happelised, ning tekitavad korrosiooni ehk ajapikku põhjustavad niiduki roostetamist ja korpuse hävimist.

NB! Aiatäht SAKU kaupluse vahetus läheduses asub Ragn-Sellsi Saku Jäätmejaam, kuhu saad viia ohtlikud jäätmed (vana aku, õli, kütus jne.).

OOTAME SIND oma tehnikaga Aiatähte KEVADHOOLDUSESSE (niidukid, murutraktorid, trimmerid, mootorsaed) JUBA TÄNA! Nii hooldejärjekord lühike ja õigel ajal töökorras masin kevadtöödeks valmis :)

Stihl esinduskeskus Stihl hooldus Stihl mootorsaag

AIATÄHT SAKU kauplus/hooldekoda
Tehnika 7, Saku, 75501 Harjumaa
Tel: (+372) 53 244 296
E-post: saku@aiataht.ee
Asume Saku keskel, autode ülevaatuspunkti E-Tehno taga, Samati hoone kõrval – jälgi E-Tehno suunaviitasid). 
AIATÄHT TALLINN (Peetri) kauplus/hooldekoda
Tuleviku tee 10, Peetri alevik, Rae vald, Harjumaa
Tel: (+372) 555 85 709  Tel: (+372) 660 5159
E-post: tallinn@aiataht.ee
Asume kohe peale Tallinna piiri, Tartu mnt väljasõidu alguses, paremal pool tee ääres (hall maja STIHL valgusreklaam seinal), peale Selveri ristmiku järgmine sissesõit paremale.
KAUPLUS AVATUD ja HOOLDUSE VASTUVÕTT:
E-R 9:00 – 18:00  
 10:00 – 13:00
KAUPLUS AVATUD ja HOOLDUSE VASTUVÕTT:
E-R 9:00 – 18:00   10:00 – 13:00
TULE MEILE KÜLLA!