Oksapurustajad Viking

Erinevate aias tekkivate jäätmete kasutamine väetisena

31.08.2015

Huumuskiht teeb Teie eest töö ära

Kui katta lillepeenarde ja taimede aluspind multšmaterjaliga, säästab see oluliselt vaeva tänu optimaalsetele kasvutingimustele, mida see tekitab. Kasta on vaja harvem, väetamine toimub iseenesest ning puudub vajadus maapinda kobestada – see töö tehakse ära mikroorganismide poolt, kes elavad pinnases. Lisaboonuseks on umbrohu kasvu tõkestamine. Ilma valguse ja võimaluseta kasvatada juuri on elukeskkond soovimatu umbrohu jaoks suhteliselt ebasoodne.

Multšmaterjali võiks kasutada ja toota aastaringselt, kuid eriti oluline on selle kasutamine sügisel. Multšmaterjal kaitseb pinnast külmumise eest ja annab pinnasele väärtuslikke toitaineid.

Erinevad multšmaterjali tüübid

Multšmaterjali on võimalik loomulikult ka osta, alates purustatud puukoorest kuni saepuruni. Kuid siinkohal keskendume siiski nö „prügile“ (mis antud juhul on mudugi eksitav väljend), mida me ise toodame oma aedades. Näiteks purustatud oksad, niidetud muru, puulehed jms on kõik kasutatav loodusliku multšmaterjalina.

Puine purustatud materjal

Puine materjal on ideaalne kasutamiseks hekkide ja puujuurte peal. Samuti sobib see ideaalselt teeradade tegemiseks. Siiski, kuna puit tootab lagunedes suures koguses lämmastikku, siis see tegelikkuses aeglustab nende taimede kasvu, kus sellist multšmaterjali kasutatakse. Juhul kui Teil ei ole soovi tahtlikult taimekasvu aeglustada, on soovituslik sellistel juhtudel kasutada niidetud muru.

Niidetud muru

Niidetud muru on ülimalt mitmekülgne multšmaterjal. Seda saab kasutada võetuna otse niiduki murukogumiskorvist ja seda võib kasutada igal pool. Kui niidetud muru kasutada lillede ja muude taimede aluspinnal, ei tohiks murukiht olla paksem, kui 3cm. See piirang samas aga ei kehti tavalisele murupinnale, siin on vaja oluliselt õhemat ja peenemat kihti. Kui soovite niidetud muru kasutada multšväetisena oma murupinnal, soovitame kasutada spetsiaalset VIKING multšerniidukit, mis purustab niitmisjäätmed ülimalt peeneks ja laotab need ühtlaselt murutaimede vahele mullapinnale maha.

Puulehed

Puulehtede kasutamisel multšmaterjalina tuleb tähele panna puuliiki, mille lehti parajasti kasutada. Kõikide puude lehed ei olemultšmaterjaliks sobilikud. Kase, vahtra, pöögi ja kõikde viljapuude lehti võib kasutada täiesti vabalt. Samas aga pähklipuu, hobukastani ja tamme lehti tuleks kasutada väikestes kogustes ja segatuna teiste lehtedega. Põhjuseks on parkhape e. tanniin, mis laguneb väga halvasti ja millel on negatiivne mõju pinnase toiteväärtuse tasakaalule

Muruhooldus

Muru hooldamise põhitõed

Muruplats on palju rohkem, kui lihtsalt rohi ja isegi algajad aednikud saavad mõningaid lihtsaid reegleid ja nippe järgides rajada omale kauakestvalt rahulduspakkuva kauni muruplatsi:

Hooajalised soovitused muruplatsi hooldamiseks Loe lähemalt…

F8813600R

Aiakääride, oksatangide hooldus ja teritus

Ka aiakääride ja oksatangide puhul kehtib reegel, et targem on juba sügisel riistad hooldada. Kui see on hooaja lõpus ununenud, tuleks aiakäärid puhastada kas spetsiaalse puhastusvahendiga või diisli ja õlilahusega. Diisel aitab eemaldada vaiku ja muud hapet tekitavat jääki ning õli konserveerib ning ei lase seadmel roostetada. Roostes kohad tekitavad eriti liigendusühendustes hõõrdumist ja kulumist.

Nüri tera tuleks mugavama töö nimel teritada. Tähelepanekud teritamiseks: Loe lähemalt…

Stihl mootorsaag

Raieeksperdi nõuanded ohutuks saagimiseks

Raiemees Sulev Tooming näitas, mida teha, et puude mahavõtmine oleks võimalikult ohutu. Saatelõik 17.novembri Terevisoonist.
Vaata videot SIIT!

Lisaks mis on oluline raietööd teostades, loe  SIIT!

Muruniidukid

Muru hooldus

Aed on soojematel kuudel kui toa pikendus, kus roheline muruvaip pakub silmailu ning puhkuseks mõnusat aset. Ka muru vajab regulaarset hooldust, selleks järgnevalt mõned tähelepanekud selles osas.

Kevad – Sügisel on tuul puhunud puude ja põõsaste lehed ning muud taimejäägid murule. Ka usin aiapidaja ei pruugi Loe lähemalt…

hooldus-300x200

Muruniiduki hooldus kevadel

Aiatähe hooldetöökojad ootavad sind tehnikaga hooldusesse. Kõige lihtsam ja kindlam viis on tehnika kevadine hooldus teha aia- ja metsatehnikaga tegelevas hooldetöökojas. Aiatähe hooldemeister Sakus  ja Tallinna piiril on sel puhul abiks. Aga sama töö võib ära teha ka oskaja aiapidaja, jälgides seadme kasutusjuhendit.

Järgnevalt toome ära nõuanded ja näpunäited kuidas ning millal oma niidukit hooldada: Loe lähemalt…

Murutraktor

Murutraktori hooldus kevadel

Järgnevalt põhilised tähelepanekud murutraktori hoolduse osas. Jälgi kindlasti ka oma seadme kasutusjuhendit. Kõige lihtsam ja kindlam viis on murutraktor lasta spetsialistil üle vaadata, selleks pöördu Aiatähte  hooldemeistri poole.

Nõuanded murutraktori hoolduseks: Loe lähemalt…

STIHL

Oluline metsaraietöödele minnes!

  • Raietöid tehes peab kandma turvavarustust – kaitsekiiver, turvasaapad, turvapüksid/turvasäärised, erksavärviline jakk, kindad
  • Jaki rinnataskus kanna esmaabi pakendit ja mobiiltelefoni (kontrolli, et see oleks laetud Loe lähemalt…
detailidsaag

Miks valida STIHL mootorsaag?

STIHL mootorsaagidel on palju erinevaid tehnilisi lahendusi. Sõltuvalt mudelist, võib lahenduste hulk varieeruda siinnäidatust. Tehniliste lahenduste kohta saad lisainformatsiooni Aiatähe kauplusest.

Loe lähemalt…

detailidvosakas

Miks valida STIHL võsalõikaja?

Tehnilised lahendused STIHL võsalõikajatel ja trimmeritel on kasutusel mitmeid praktilisi erilahendusi. Sõltuvalt mudelist, võib varustustase erineda siintoodust. Lisainformatsioon saate Aiatähe kauplusest.

Loe lähemalt…

Lehekülg 1 / 212