Stihl-RLA-240 samblaeemaldaja muruõhutaja aeraator

Kuidas teha esimest kevadist muruhooldust?

 
Kui muru on niipalju kuiv, et sellel saab kõndida tuleb esimese hooldustööna muru üle rehitseda. Kogutakse kokku lehejäänused, sammal, kulu ja talvega murule sattunud sodi. Rehitsetakse õrnalt plastist või metallist mururehaga. Peale koristamist on võimalik hinnata kuidas muru on talvitunud ja planeerida edasisi hooldustöid.

Talvekahjustused

Kui murupinnal leidub laiguti hallikasvalget kirmet on tegemist lumiseenega. Lumiseen tekib tavaliselt siis kui paks lumekiht sajab sulale maale, nii tekib soe niiske keskkond, mis seente levimist soodustab. Pruunistunud laikudel areneb tegelikult kaks seenhaigust. Kui laigud muutuvad roosakaks, vohab seal lumiseene (Monographella nivalis) seeneniidistik. Kui pruunistunud lehtedele tekivad imepisikesed tumedad kerakesed, on see tüfuloos, mida tekitavad põhja-pisitõlvik (Typhula borealis) jt sama seeneperekonna liigid. Seeneeoseid leidub murus alati ja soodsatel tingimustel hakkavad need vohama. Tüfoloosi puhul murukõrrelise võrsumissõlm hävib ja taim tuleb kergelt pinnasest välja. Tekivad tühjad laigud. Lumiseene kahjustused on leebemad, peale rehitsemist ja väetamist  väiksematel kahjustunud aladel taim enamasti taastub.

 

Suuremate kahjustuste puhul tuleb ette võtta muru uuendamine, siis tuleks nakatunud murutaimed eemaldada koos mullakihiga, süvend täita värske mullaga ja teha uus külv. Väiksemate lapikeste puhul rehitse muruluuaga puhtaks ja puista puutuhka peale. Taimik taastub edukalt. Seenekahjustustega tegeledes jälgi hügieeninõudeid! Seeneeostest kubisev rohusodi paki kilekotti ja pane prügikonteinerisse. Puhasta töövahendid.

Piltidel näha talvekahjustused, kuivanud hein ja taimjäänused, mis tuleks kokku riisuda!

Kindlasti märkame kevadel muru ebatasasusi. Mutimullahunnikuid ja külmakerkeid. Mullahunnikud tekivad hilissügisel kui mutid teevad ettevalmistusi talvitumiseks ja kaevavad käigud sügavamaks. Külmakerked esinevad enamasti noortel murudel, kus juurestik ei ole veel korralikult välja arenenud või muru on  rajatud õhukesele mullakihile. Suured temperatuuri kõikumised põhjustavad varakevadel maapinna kerkimist, heintaimede juurestik rebitakse katki ja veevarustus saab häiritud, murupind on konarlik ja taimik elujõuetu. Ajame mulla laiali ja rullime kinni. Rullimisega vajutatakse juurestik mullaga tihedamasse kontakti ja murutaimik hakkab jõudsalt kasvama.

Sammal, üks igavene nuhtlus

Sammaldumine. Varem või hiljem võib murust leida sammaldunud laike. Sammaldumise korral on oluline kõrvaldada juurpõhjus, pealt erinevate toodetega töötlemine annab ajutise leevenduse. Levinumad põhjused on pinnase hapestumine, valguse puudus, mulla tihenemine, liigniiskus, toitainete puudus, eriti lämmastiku vaegus samuti võib sambla levimist soodustada liiga madalalt niitmine. Sammal rehitsetakse  välja, määratakse mulla happesus, kobestatakse, õhustatakse, väetatakse. Sadevete kogunemisel tuleks lohud täita ja uus külv peale teha. Kui valgusrežiim on aias muutunud, puud suureks kasvanud, siis on mõistlik samblaga leppida, võimalik on muidugi teha muru uuendus ja varjulistesse kohtadesse külvata varjumuru. Kujunduslikust seisukohast võib rajada istutusalad varjutaluvate taimedega.

Pildil näha üsna tugevalt sammaldunud muru. 

Üks olulisi hooldusvõtteid on muru õhustamine. Selleks tööks on olemas muruniidukiga sarnane masin, mille tööorganiks on pöörleva rulli küljes olevad noad või piigid, mis lõikavad pinnasesse  praod. Töö käigus kraabitakse välja vana kulu, sammal, niitmisjäägid ja ohtralt kõrrelise juurestikku. Pinnasesse lõigatud praod ergutavad juurestikku kasvama, paraneb juurestiku hapnikuga varustus, paremini pääseb ligi sadevesi ja väetis. Õhustamine piirab ka murus parasiidina kasvava laialehelise umbrohu kasvu. Õhustamist võib teha kui muru on kuivanud ja murutaimik vaikselt kasvu alustanud. Tihedate murukamarate puhul soovitaks õhustamist kevadise käsitsi rehitsemise asemel. Kui muru masinaga üle käidud, orgaanika kokku kogutud on aeg kevadiseks väetamiseks. Esimest väetamist soovitatakse teha kui muru on nähtavalt kasvu alustanud. Kui on plaanis aeraatorit kasutada, tuleks väetada kohe peale õhustamist, väetis pääseb praegu kergemini pinnasesse. Kui on tegu raske savimullaga  siis liivatatakse peale õhustamist. Kasutatakse peene teraga liiva 3 – 5 kg m². Liiv ei lase pinnasesse lõigatud lõhesid kokku vajuda ja nii püsib efekt kauem.

Akutoitel muruõhutaja ja samblaeemaldaja STIHL RLA 240 on mugav ja tõhus

Heal lapsel mitu nime, nii on ka muruõhutajaga, mida osad nimetavad samblaeemaldajaks ja teised lihtsalt aeraatoriks. Igal juhul on see üks tõeliselt väärt tööriist murusõbra aias. STIHL RLA 240 sisaldab endas kaht vahetatavat funktsiooni ja on seeläbi kasutatav kevadest sügiseni. Mõeldud on muruõhutaja kuni 500 ruutmeetriste murupindade harimiseks.

* Tööorganid: Muruõhutaja 16 teraga ja murureharull võllile kinnitatud 22 vedrupiiga
* Lõikesügavuse reguleerimine tsentraalne 7,5mm-9,5mm
* Kokkupööratav juhtraud koos kergesti avatava ja kinnitava kiirühendusega
* Kandesangad ees ja taga
* Tugev polümeerkorpus
* 50L riidest terasraamiga koguja: koguja on ergonoomiline ja seda on mugav tühjendada

Väetamine annab jõudu

Muru väetamine on oluline ja seda tuleb teha järjepidevalt. On erinevaid skeeme, mille järgi toimida, lähtuvalt keskkonna ohutusest soovitatakse väetada väiksema külvinormiga kui tootja ette näeb aga tihedamalt. Kui suurem väetise hulk saab murule külvatud on võimalus, et taimed ei kasuta kõike ära ja väetis uhutakse põhjavette.

Esimese niitmisega ei tohiks kiirustada, las heintaimed koguvad peale pikka talve jõudu. Oluline on teada, et korraga on soovitatav lõigata heintaime pikkusest maha 1/3. Kui taimik on kasvanud 9 cm kõrguseks tuleks soovitud tulemuse saamiseks niita kaks korda paari päeva jooksul. Kõige enam kurnab murukõrrelist tihe väga madalalt niitmine, selline teguviis viib lõpuks taimede nõrgenemisele ja umbrohtude levimisele.

Korralikult tehtud muru kevadhooldus tagab terveks hooajaks kauni muruvaiba. (Allikas: farron.ee)

 

Aku muruõhutaja RLA 240 Compakt: LISAINFO SIIT!

Valikus ka STIHL RLE 240 elektriline muruõhutaja: LISAINFO SIIT!

STIHL tehnika MÜÜK – GARANTII – HOOLDUS – KULUOSAD Aiatähest!

Telli või soeta toode, küsi lisainfotAiatäht TALLINN kauplus Peetris (Tallinna piiril, Tartu mnt. ääres) või Aiatäht SAKU kauplusest (Tehnika 7, Saku)

 • Tel: 55585709, e-mail: tallinn@aiataht.ee 
 • Tel: 53244296, e-mail: saku@aiataht.ee
 • Soovi korral kontaktivaba transport postiga!
Murutraktor John Deere kevadkampaania

Kevadkampaania hinnad JOHN DEERE murutraktoritel!

VAATA KAMPAANIA PAKKUMISI! Anna märku, millisest masinast oled huvitatud – vaatame üle saadavuse ja sulle sobivuse ning organiseerime masina Aiatähe esindusest väljastuseks sulle valmis või saadame kulleriga koju!

KAMPAANIA valikus uued X100-seeria John Deere murutraktorid:

John Deere Ztrak nullpöörderaadiusega murutraktorid:

 • Z335E soodus 4200 € (tava 4500 €), vaata: SIIT
 • Z515E soodus 5700 €  (tava 6250 €), vaata: SIIT

Anna märku, millisest masinast oled huvitatud – vaatame üle saadavuse ja sulle sobivuse ning organiseerime masina Aiatähe esindusest väljastuseks sulle valmis või saadame kulleriga koju!

Saadaval ka hea valiku eelmise hooaja soodsaid laojääke:

 • murutraktor X126 MY20 soodus 2875 € (tavahind 3200 €), vaata: SIIT
 • murutraktor Z335E MY20 soodus 3900 € (tavahind 4300 €), vaata: SIIT

Kampaaniahinnad kehtivad kuni 30.06.2021 või kuni soodushinnaga tooteid jätkub.

Pakume ka osamaksetega tasumise võimalust!

Telli või soeta toode, küsi lisainfotAiatäht TALLINN kauplus Peetris (Tallinna piiril, Tartu mnt. ääres) või Aiatäht SAKU kauplusest (Tehnika 7, Saku)

 • Tel: 55585709, e-mail: tallinn@aiataht.ee 
 • Tel: 53244296, e-mail: saku@aiataht.ee

Aiataht logo (2)

MURUNIIDUKI KEVADINE HOOLDUSKAMPAANIA!

Niiduki hoolduskampaania 2021

Hoolda varakult oma muruniiduk Aiatähe hooldekojas SAKUS või kohe Tallinna piiril PEETRIS – nii väldid hooaja pikemat ootejärjekorda ja saad alustada niitmist siis kui sul vaja!

Jälgime kehtestatud piiranguid ja teenindame teid turvaliselt!

 • Kanna maski
 • Hoia distantsi (2+2)
 • Teenindus avatud E-R 9-18 ja L 10-13
 • Kauba ning remondi- ja hooldustööde väljastus/vastuvõtt kaupluse ja hooldekoja ukselt (kokkuleppel transport).

Kõige lihtsam ja kindlam viis on tehnika kevadine hooldus teha aia- ja metsatehnikaga tegelevas hooldetöökojas. Aiatähe hooldemeistrid on sel puhul alati abiks. Aga sama töö võib ära teha ka oskaja, jälgides seadme kasutusjuhendit. Siinkohal saad vajalikud vahendid jälle Aiatähest: muruniiduki- ja murutraktori mootoriõli, filter, küünlad, niiduterad jne.

Loe lähemalt…

Piirangud alates 11.03 Aiatähe töökorralduses

Jätkame teenindust vastavalt kehtivatele piirangutele alates 11.03:

 • Töötame E-R 9-18 (alates aprillist taas ka laupäeviti 10-13). Müüdavat kaupa müüme ja väljastame kaupluse ukselt.
 • Töökoda toimib, remondime/hooldame jätkuvalt aia- ja metsatehnikat.
 • Hooldetööde ning rendiseadmete vastuvõtt ja väljastus kaupluse või hooldekoja ukselt.
 • Konsulteerime teid eelnevalt telefoni ja e-maili teel, paneme kauba teile kohale tulekuks valmis.
 • Saadame kaupa pakiautomaati või kulleriga.
 • Kanna maski, järgi 2+2 reeglit, hoia distantsi!
 • Lisainfoks helista: PEETRI tel. + 372 55585709 või SAKU tel. +372 53244296

Ostmine/müük Loe lähemalt…

minitraktor-vari-iv-global-anv-400-mootor-honda-gcv-200-2

Moodul minitraktor/motoploki komplektid VARI GLOBAL

KAMPAANIA PAKKUMINE!

Haagisekomplektina VARI GLOBAL on kasulik abiline kodusteks töödeks talupidajatele, aednikele, põllumeestele, haljastajatele jne, et kõik erinevad tööd saaks ise tehtud! Masinad on spetsiaalselt loodud mullaharimiseks ja koorma vedamiseks. Minitraktori VARI IV GLOBAL ajami tagab pika kuusnurkse teljega käigukast DSK-317 ja veoteljetugi TN-GLOBAL.

Soodushind + võimalik komplektid soetada osamaksetena:
0€ sissemaks 0€ kojuvedu 0€ lepingutasu 0% intress

KAMPAANIA PAKKUMISES 4 ERINEVAT KOMPLEKTI: Loe lähemalt…

Kuidas teritada mootorsae ketti?

Kordamine on tarkuse ema. STIHL saekettidest, nende ehitusest, teritamisest, kasutamisest, kasutusvaldkondadest jms on varemgi räägitud, kuid saeketi puhul, mis teeb mootorsae kasutamisel põhitöö ära, ei ole nende asjade ülekordamine kunagi liiast.

Loe lähemalt…

Hea hinnaga STIHLi väiksed mootorsaed Aiatähest!

Mootorsaag STIHL MS 170 – 169 eur / tavahind 199 eur

Ideaalne mootorsaag koduseks kasutuseks nii küttepuude saagimisel, aia- ja ehitustöödel kui ka kuni 30 cm läbimõõduga puude langetamiseks. Kroomitud silinder, Oilomatic ketiõlitussüsteem, STIHLi antivibratsioonisüsteem ja 2-MIX mootor, ketiõli säästev Ematic õlitussüsteem, keti pingutamine juhtplaadi kõrvalt eest – see kõik tagab kvaliteedi, pikaealisuse  ning kasutaja- ja keskkonnasõbralikkuse. Keskkonnasõbralik töövahend koduaeda on vastutustundlik valik, sest keegi me ei taha liigset õli oma elukeskkonda. Väike, kerge ja töökindel mootorsaag, mis on usaldusväärne partner.

 • Töömaht 30.1 cm3
 • Võimsus 1.2 kw
 • Kaal 4.1 kg
 • Juhtplaadi pikkus 30 cm

Mootorsaag STIHL MS 180 – 199 eur / tavahind 239 eur

Täiusliku kaalu ja võimsuse suhtega mootorsaag koduseks kasutuseks nii küttepuude saagimisel, aia- ja ehitustöödel kui ka kuni 35 cm läbimõõduga puude langetamiseks. 2-MIX mootor, kroomitud silinder, ketiõli säästev Ematic õlitussüsteem, STIHLi antivibratsiooni süsteem, Oilomatic ketiõlitussüsteem, keti pingutamine juhtplaadi kõrvalt – STIHLi kvaliteet mis tagab pikaealisuse ning kasutaja- ja keskkonnasõbralikkuse. Väike, kerge ja usaldusväärne!

 • Töömaht 31.8 cm3
 • Võimsus 1.4 kw
 • Kaal 4.1 kg
 • Juhtplaadi pikkus 35 cm

STIHL tehnika MÜÜK – GARANTII – HOOLDUS – KULUOSAD Aiatähest!

Telli või soeta toode, küsi lisainfotAiatäht TALLINN kauplus Peetris (Tallinna piiril, Tartu mnt. ääres) või Aiatäht SAKU kauplusest (Tehnika 7, Saku)

 • Tel: 55585709, e-mail: tallinn@aiataht.ee 
 • Tel: 53244296, e-mail: saku@aiataht.ee
 • Soovi korral saadame kauba postiga!
mootorsaag_ms_261_light_juhtpladiga

Uus kolmanda põlvkonna profisaag STIHL MS 261 – KAMPAANIA!

Kolmanda generatsiooni STIHL MS 261 C-M-ile annab uus lõikevarustus 20% suurema lõikejõudluse ja väiksema kaalu. Mootori töökindlust ja pikaealisust suurendavad tina kihiga kaetud kolb, nikeldatud karburaatori võll, uus M-Tronic solenoid ja täiustatud pöörete regulaator. Samal ajal on eelmiselt mudelilt kaasa võetud kõik vana ja hea! Tänu uuele STIHLi Light 04 juhtplaadile ja STIHLi .325″ Pro saeketile on eelmise standardvarustusega saega võrreldes suurenenud ka lõikejõudlus kuni 20%, vähendades samal ajal oluliselt vibratsiooni ja minimeerides tagasilööki.

 • Palju jõudu ja vähe kaalu

Kolmanda põlvkonna STIHL MS 261 C-M on läbi teinud võimsa arengu: 3 kW 2-MIX mootoriga sae kaal on vaid 4,9 kg. Täielikult uuenenud lõikevarususega kaalub saag vaid 5,8 kg ja on parim tulemus 50 cm³ mootorsaagide hulgas.

 • Uus M-Tronic kalibreerimisfunktsioon

Täielikult elektrooniline STIHL M-Tronic mootori juhtimissüsteem kontrollib süüte ajastust ja kütuse doseerimist igas tööseisundis, võttes arvesse väliseid töötingimusi – temperatuur ja kõrgus. See tagab ideaalse mootori töö, püsiva maksimaalse kiiruse ja väga hea kiirenduse. Vajadusel saab kasutaja ka ise kalibreerimistsükli sooritada: lihtsalt käivitage, hoidke tühikäigul, hoidke täisgaasil ja ongi tehtud! Õigesti kalibreeritud seadmel saavutatakse maksimaalne kiirus ja võimsus kohe.

 • .20% suurem lõikevõimsus

Uus saekett STIHL .325″ Pro on ülimalt heade lõikeomadustega. Lisaks iseloomustab uusi kette erakordne mitmekülgsus ja lai töödespekter. Kitsama saeteega on saavutatud kuni 20% paremad lõiketulemused võrreldes MS 261 CM varasema standardvarustusega. Lisaks pole vähetähtis asjaolu, et uuenenud sae ja lõikevarustuse kombineerimisega on saavutatud kuni 20% väiksem vibratsioon.

 • Lihtne ja tõhus juhtimine

Tänu uuele disainile ja õhematele kontuuridele, st peenemale esiosale, võimaldab STIHLi Light 04 juhtplaat kiiremaid ja sujuvamaid lõikeid, tekitades väiksemaid tagasilööke. Uue juhtplaadiga on saag kergem ja hõlpsasti käsitsetav. Näiteks on uus 40 cm-ne juhtplaat 100 grammi kergem kui vana juhtplaat, see aga omakorda tähendab ideaalilähedases tasakaalus saagi.

Mootorsaag STIHL MS 261 soodushind
 • Suurepärane ergonoomika ning kõrge jõudlus ja vastupidavus

Oma klassi konkurentsitult parim võimsuse ja kaalu suhe (1,63 kg/kW) on saavutatud kombineerides seadme töökindlust ja uusi teadmisi materjalitehnoloogias. Kõik see annab kokku usaldusväärse tööriista töötamiseks iga päev ka keerulistes töötingimustes.

 • Kuni 20% väiksem kaal uue lõikevarustusega (kaalub ca 10-20% vähem)
 • Väiksem tagasilöök sisselõike sooritamisel
 • Juhtplaadi uus disain koostöös uue Pro saeketiga tagab kiirema lõike
 
STIHL MS 261 C-M
Mootor:
2-MIX
Töömaht (cm3):
50,2
Võimsus (kW):
3,0
Max. torque (Nm):
3,1
Sae kaal (kg): *
4,9
Võimsuse/kaalu suhe (kg/kW):
1,63
Süsteemikaal (kg): **
5,8
Helirõhk (dB(A)): ***
105
Heli tugevus (dB(A)): ***
116
Vibratsioon vasak/parem (m/s²): ****
3,5 / 3,5
Lõikevarustus
·         Kett
·         Juhtplaat
 
STIHL .325″ Pro
STIHL Light 04
Juhtplaadi pikkus (cm):
40

* ilma kütuse, juhtplaadi ja ketita; ** ilma kütuseta, varustatud juhtplaadi ja ketiga; *** K-faktor vastavalt 2006/42/EC = 2,5 dB(A); **** K-faktor vastavalt 2006/42/EC = 2 m/s²

Tutvu MS 261 mootorsaagide tehnilise info ja hindadega: SIIT! 

Tule vaata saage Aiatähe esindustes kohapal Sakus või Peetris.

Saadame ka pakiautomaati!

Aiatäht aia-, metsa-, pargi- ja kommunaaltehnika

Aiatähe kauplused pühadel

Head kliendid, koostööpartnerid ja sõbrad! Aiatäht soovib kõigile rahulikke pühasid!
Leidke aega olla hetkes ning tundke perega üheskoos rõõmu pisikestest ning lihtsatest asjadest. 
 
Aiatäht SAKU ja Aiatäht TALLINN (Peetris) avatud aasta lõpus järgmiselt:
 • 23. dets lühendatud 9-15   
 • N-P 24.-27.dets SULETUD
 • E-K 28.-30.dets tavapäraselt 9-18
 • 31. dets lühendatud 9-15 
 • 01. jaanuar SULETUD – Uusaasta
 • 2.jaanuar tavapäraselt 10-13

 

Head pühadeaega ja tujuküllast aastavahetust!

Kordaminekuid uuel aastal,

Aiataht logo (2)


iii

Praktilised JÕULUKINGID AIATÄHEST!!!

VALIK KINGIIDEID AIATÄHE KAUPLUSTEST! KAMPAANIA PAKKUMISED kuni 31.12 VÕI KUNI KAUPA JÄTKUB!:

Laste mängu mootorsaag STIHL

Tava 28.- / SOODUSHIND 26.-    

laste mängu mootorsaag STIHL

Laste kiiver STIHL X-treem (professionaalide kiivri täpne koopia mängu kiivrina)!

Tava 28.- / SOODUSHIND 26.-  

Laste kiiver STIHL X-treem

Akusaag STIHL GTA 26 (komplektis: saag, aku, akulaadija, kohver jne).

 • Tava 179.- / SOODUSHIND 149.-    
 • Hinnavõit 30.- eur 

Stihl akusaag oksasaag GTA-26 Aiatäht

Akulehepuhur BGA 57 Compact KOMPLEKT + TASUTA Aku AK 20

 • Tava 398.- / SOODUSHIND 269.-    
 • Hinnavõit 129.- eur 

Akulehepuhur BGA 57 Compact KOMPLEKT + AKU AK 20 MUST REEDE

Akutrimmer STIHL FSA 57 Compact komplekt + TASUTA aku AK 20

 • Tava 269.- / SOODUSHIND 219.-
 • Hinnavõit 50.- eur + TASUTA aku 119.-

FSA 57 MUST REEDE

Mootorsaag MS 211 C-BE

 • Tava 389.- / SOODUSHIND 289.-
 • Hinnavõit 100.- eur

ms 211 cb MUST REEDE

Mootorsaag  STIHL  MS 211

 • Tava 349.- / SOODUSHIND 269.-
 • Hinnavõit 80.- eur

ms 211 MUST REEDE

Võsalõikaja Stihl FS 460 C-E-M

 • Tava 919.- / SOODUSHIND 760.-
 • Hinnavõit 159.- eur

 fs 460 cem MUST REEDE

NB! Vaata lisaks ka: 

Turvasääred mootorsaagide kasutajatele STIHL Functsion

Teritustööriist 3-in-1 STIHL

Loomulikult teeb rõõmu kingisaajale ka mõni asjalik kuluosa: saeketiõli, soojad töökindad, uus saekett, metsatöökiiver, kütusekanister, viilikomplekt jne. Ka need saad Aiatähest!

% % % Vaata ka kõiki teisi SOODUSPAKKUMISI: SIIT!

TEHNIKA MÜÜK – GARANTII – HOOLDUS – KULU-ja VARUOSAD Aiatähest!

 • Aiatäht TALLINN kauplus Peetris, tel. 55585709 (Tallinna piiril, Tartu mnt. ääres Tuleviku tee 10)
 • Aiatäht SAKU kauplus, tel. 53244296 (Tehnika 7, Saku keskel)
Lehekülg 1 / 2012345...1020...Viimane »